Galerie 35m2 představuje tvorbu Alice Hilmarové, respektive dílo, které autorka vytvořila in situm. Hlavním námětem je slepota, nejhrůznější sen vizuálního umělce. Ve svých dílech zobrazuje dva pohledy na problematiku nevidomosti, a to jak z pozice zrakem obdařeného, tak z pohledu člověka slepého. Podnětem jí byla čerstvá zkušenost z práce s nevidomými.
Výstavu Borderline tvoří objekty, které asociují atributy slepoty. Labyrint vyrytý do zdi snad nejpopisněji představuje cestu nevidomého člověka. Kvazi závěs z polystyrenových kuliček zase evokuje Braillovo písmo, které je zde však vnímáno ryze esteticky, pomocí zraku. Naopak obraz vytvořený na zdi galerie, rovněž z polystyrenových kuliček, osobitě zpracovává hranici mezi myšlenkou a realizací zcela bez vizuální korekce. Alice Hilmarová v něm co nejvěrohodněji odráží svou vnitřní představu, ztvárněnou prostřednictvím ostatních smyslů, především hmatu, po celodenním působení v galerii s klapkami na očích.
Výtvarné umění je často všeobecně vnímáno jako ryze vizuální. Předobrazem konečnému zrakovému efektu je však myšlenka, jakási rozbuška výsledného díla. A to se často od původní představy liší. Výstava Borderline tento předěl mezi myšlenkou a realizací osobitě zaznamenává.
Bára Klímová
kurátor: Bára Klímová, Jolanta Trojak